top of page

Belemedik barındırdığı doğal ve tarihi değerleri ile farklı türden turist profillerine hitap ederek bu değerlerin ve coğrafi imkanların sağladığı çeşitli aktiviteleri dört mevsim sunmaktadır. Alanın jeolojik yapısı, kültürel-doğal peyzajı ve barındırdığı zengin biyoçeşitlilik burada gerçekleştirilen turizm aktivitelerin çeşitlendirilmesine olanak tanımıştır. 

camp.jpg
images.png
trekking-1-560540.png
photographer-outing-004-512.png
photography-photographer-008-512.png
indir (4).png
3849-200.png
Person_Grilling-512.png
trekking-1-560540.png

Doğa Yürüyüşü (Trekking)

Farklı zorluk derecelerinde yürüyüş parkurlarının geçiş ve kamp güzergahlarından önemli biri olan Belemedik, uzun yıllardır profesyonel veya amatör olarak doğa sporları ile ilgilenen bireylerin/toplulukların ilgi odağında olmuştur. Buradaki rotaların bölgedeki demiryolu mirasına paralel patikalardan oluşmasından dolayı doğa yürüyüşü alandaki doğa-tarih ilişkisini hissetmek ve deneyimlemek adına yapılabilecek en faydalı aktivitelerdendir.

Bölgede yaygın olarak kullanılan yürüyüş rotaları;

0c5fecc71562448d9f900d28ed0d0bc3_edited.

1- Pozantı-Belemedik Rotası: 9km uzunluğundaki çoğunlukla stabilize yoldan oluşan bu parkur, eğim, yol şartları ve    diğer coğrafi koşulların uygun olmasının sağladığı avantajdan dolayı düşük zorluk derecesinde değerlendirilebilir. Rota üzerinde önerilen dinlenme noktaları ve görülmesi gerekli yapılar için tıklayınız.

vvvv.png

9Km

BI_054_clock-512.png

2h

images (3).png

İçme suyu yok

Yer yer telefon sinyali yok

2- Belemedik Merkezi Tarihi Kalıntılar Rotası: 1km'lik bu kısa rotanın amacı 1900'lerin başında burada demiryolu inşaatı için kurulan Alman lojistik üssünden günümüze ulaşan yapı ve teknik kalıntıların ziyaretçilerle buluşturulmasıdır. Hem kendi içerisindeki tarihi kurugusu hem de Pozantı-Hacıkırı arasındaki yürüyüş rotasına eklemlenerek bu rotanın tarihi kurgusunu desteklemesi adına önemlidir. Rota Bilgileri için tıklayınız.

b (290).jpg
vvvv.png

1Km

BI_054_clock-512.png

20dk

images (3).png

Yer yer telefon sinyali yok

Kamp alanı, içme suyu, tesis var

Belemedik Doğa Yürüyüşü 1.jpg

3- Belemedik-Hacıkırı Rotası: Yaklaşık 20 km'lik bu uzun parkur farklı zorluk derecelerinde bölümlerden oluşmaktadır. Bu rotada tarihi tünellere ve çakıt vadisine paralel devam eden 1900'lerin basında buradaki demiryolu inşa edilirken açılan servis yolunun patikası  kullanılmaktadır. Yer yer artan eğimlerle zorlaşan bu rota barındırdığı vadi peyzajı ve kültür mirası birlikteliği ile heyecan verici bir serüven sunmakta. Rotanın bölgeyi iyi tanıyan bir rehber eşliğinde veya gruplar halinde yürünmesi önerilir.

vvvv.png

20Km

BI_054_clock-512.png

24h

images (3).png

Kamp gerektirir, İçme suyu yok

Çoğunlukla telefon sinyali yok

Çadır Kampı

camp.jpg

Bölgedeki tarihi dokunun yoğunlaştığı Belemedik merkezinde kamp alanı olarak düzenlenmiş çeşitli alanlar oluşturulmuştur. Ağaçların altında doğa ve tarih ile iç içe olan bu geniş alanlarda kampçıların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çeşme, wc, mescit gibi üniteler bulunmaktadır. 

IMG_5545.JPG
IMG_5342.JPG
belemedik-tabiat-parkina-kampcilardan-il
45963.jpg
photography-photographer-008-512.png

Fotoğrafçılık

Dört mevsim doğanın renk yelpazesindeki tüm tonlara ev sahipliği yapan, adeta doğal bir açık hava stüdyosu olan Belemedik, fotoğrafçıların ilgi odağındaki yerlerdendir. Alanın fotoğrafla olan ilişkisinin inşa edildiği ilk yıllara uzanması, fotoğraf makinesine ender rastlanılan o yıllarda dahi fotoğrafçıların alana karşı ilgisinin olmasından ötürü bir çok arşivde Belemedik ile ilgili tarihi fotoğraflar bulunması oldukça heyecan vericidir. Geçmişten günümüze alanın fotoğrafçılıkla olan bu ilişkisi, her geçen gün alanın tanınması ile birlikte artmakta, özellikle sonbahar aylarında sıklıkla tercih edilen foto safari noktalarından olmaktadır. 

IMG_5796.JPG
b (13).jpg
b (139).jpg
b (104).jpg

Yaban Hayatı Gözlemciliği

photographer-outing-004-512.png

Yaban hayatı yönüyle hayli zengin olan Belemedik'te başta yaban keçisi olmak üzere yaban domuzu ve yırtıcı kuşlar gözlemlenebilir. Özellikle sürüler halinde nehir kenarın su içmeye inen yaban keçileri alanda en sık gözlemlenen türlerdendir. Sahada bunların yanısıra kurt, çakal, tilki, vaşak, kuyruk süren, porsuk, oklu kirpi, kokarca, yarasa, kuzgun, güvercin, saksağan, kerkenez, çoban aldatan, ağaçkakan, arıkuşu, kaplumbağa gibi türler de barınmaktadır.

b (400).jpg
bottom of page